Japońska kultura jest fascynująca, a jej najpopularniejszym elementem są animowane filmy oraz komiksy. Anime i manga podbijają świat i zyskują coraz więcej fanów na wszystkich kontynentach. Dobrym dowodem na to są liczne adaptacje filmowe, które ukazują znane historie w nowym świetle.

Jakie adaptacje anime i mangi warto obejrzeć?

Lista interesujących pozycji rośnie z każdym rokiem. Filmy często rozmijają się z oryginalną fabułą i zazwyczaj jest to celowe działanie. Dzięki temu nawet starsze pozycje potrafią w przyjemny sposób zaskoczyć widza. Chociaż przeniesienie akcji z anime czy mangi na srebrny ekran z aktorską obsadą jest ryzykownym posunięciem, to istnieją produkcje szczególnie warte uwagi. Poniżej znajduje się ich zestawienie.

Rurouni Kenshin, część 1, 2 i 3

Wzorcowe przedstawienie stereotypowej opowieści o samuraju, a także hańbie, honorze i zemście. Anime Rurouni Kenshin czerpie w znacznej mierze z historycznych faktów, przez co adaptacja filmowa okazała się doskonałym pomysłem. W pierwszej części tytułowy Kenshin rusza do walki o wyzwolenie Japonii. Druga i trzecia część są kontynuacją podróży bohatera, który poszukuje zemsty za poniesione w przeszłości cierpienia i starty. Porywająca trylogia w doskonały sposób opowiada o honorze samurajów, a dodatkowo wzbogacona została o mity i legendy Japonii. Całość zachwyca starannie przygotowanymi scenami walk i wzruszającą historią.

Gintama oraz Gintama 2: Rules Are Made To Be Broken

Jest to specyficzny tytuł, który porównać można do popularnych Simpsonów. Film opiera się na licznych gagach i nastawiony jest na niestandardowy humor, który z pewnością nie do każdego trafi. Film został nakręcony z wielką wiarygodnością i wiernością oryginałowi. Historia i styl prowadzenia narracji zadowoli niemal każdego geeka.
Z początku film jest udaną parodią historii o samurajach, a z czasem dochodzą do niego elementy sciencie fiction, aby na koniec stać się wybuchową mieszanką całej popkultury. Oryginalny humor, bawiące do łez sceny bitew i błyskotliwe dialogi sprawiły, że całość została bardzo pozytywnie przyjęta przez krytyków. Z tego powodu szybko powstała druga część filmu, która zdołała utrzymać odpowiedni ton i tempo akcji.

Death Note oraz Death Note 2: The Last Name

Seria znana jest większości fanów anime. Porywający klimat, wciągająca akcja, filozoficzne rozmyślania nad dobrem i złem, a także psychologiczny pojedynek pomiędzy dwoma geniuszami: Lightem oraz L.
Ze świata bogów śmierci (Shinigami) na ziemię przedostaje się Notatnik Śmierci. Ta niepozorna książeczka sprawia, że umiera każdy, kogo imię zostanie w nim zapisane. Można nawet dokładnie sprecyzować sposób i moment śmierci. Warunki są jedynie dwa: trzeba znać pełne nazwisko wybranej ofiary, a także znać jej wygląd.
Notatnik trafia w ręce Lighta, który pragnie oczyścić świat ze wszelkiego zła i w tym celu zaczyna korzystać z nowo zdobytych mocy. Detektyw L próbuje rozwikłać sprawę seryjnego mordercy, który powoli zaczyna tracić panowanie nad sobą i popada w obłęd.
Filmowa adaptacja anime robi ogromne wrażenie. Aktorskie filmy skupiają się na konflikcie Lighta i L. Wrażenie robią również Shinigami, którzy towarzyszą posiadaczom Notatników Śmierci.

Inuyashiki

Mniej popularny tytuł, który zachwyca i wciąga bez reszty, chociaż fabułę ma szaloną i ryzykowną. Historia przedstawia starszego mężczyznę, który czuje się niewidzialny i zagubiony we współczesnym świecie. Drugim bohaterem jest zniechęcony nastolatek pragnący odmienić swoje życie. Obie postacie szybko dowiadują się, że są robotami bojowymi.
W tym momencie zaczyna się wątek starcia dobra ze złem, a epickie sceny bitew wciskają w fotel i momentami stają się aż nadto realistyczne. Inuyashiki jest pierwszą częścią trylogii, której kontynuacja jest bardzo wyczekiwana przez fanów.

Speed Racer

Jest to adaptacja starego anime wykonanego w niemal kiczowaty sposób. Film doskonale oddaje klimat oryginalnej serii przez co z początku był krytykowany, aby następnie zostać uznanym za kultową produkcję. W Speed Racer nie ma głębszej fabuły ani porywającej historii. Zamiast tego są niemal halucynogenne tańce barw oraz efekty specjalne, przy których przyjemnie jest spędzić czas i oddać się bezrefleksyjne podróży po futurystycznych torach wyścigowych.

Filmowe adaptacje mangi i anime

Chociaż filmowe adaptacje serii anime i mang często są ryzykowne w wykonaniu, to mają licznych fanów. Specyficzna kultura Japonii nie wszystkim przypadnie do gustu, ale z pewnością dobrze jest dać szansę nowym produkcjom. Reżyserzy niejednokrotnie potrafią zaskoczyć widzów i dać pokaz prawdziwej sztuki.