Młodzież musi się wyszumieć, a młode wino – zaszumieć. „Młode Wino” to historia o dorastaniu. Łatwe do wzburzenia, tytułowe wino, może śmiało kojarzyć się z porywczymi młodymi ludźmi, którzy będąc szybkimi w swoich działaniach, niekoniecznie zastanawiają się nad realnymi ich konsekwencjami.

W jakie role wcielają się filmowi bohaterowie?

Chcą łatwo i szybko osiągnąć korzyść – dorobić się bez większej pracy. Tacy są filmowi Honza i Jirka – „prażaki”, których pomysł na szybki i opłacalny zarobek, to wynajem mieszkań pod nieobecność właścicieli. Spryt i łatwość w gadce to cechy godne pozazdroszczenia bohaterom, bo dzięki temu udaje im się nie raz wyjść z kłopotów. Czasem jednak trudno rozróżnić, kiedy są jedynie przebiegłymi oszustami, a kiedy imponują błyskotliwością i obrotnością. Oszustwo szybko zostaje ukrócone, a akcja filmu przenosi się na Morawy, gdzie zbliża się winobranie. Honza wymyśla kolejny przedsiębiorczy i wątpliwy etycznie plan związany z winnicą schorowanego dziadka. Film podkreśla różnice między pokoleniami, płciami, Prażakami i Morawiakami, rozległą zielonością winorośli i miejskim szybkim stylem życia, winem i piwem.

Portal poleca: Szukasz dobrego filmu na wieczór? Sprawdź najlepsze horrory ostatnich lat!

Jak wypada gra aktorów w tym filmie?

Miło patrzy się na konfrontację temperamentów wszystkich bohaterów. Film nie jest wzniosły, ani nie ma za zadanie pokazywać sielankę czeskiej wsi. Być może przypadkiem naucza o tym, co jest ważne w życiu, natomiast nie można zapomnieć, że jest to czeska komedia, z zabawnymi w swojej prostocie dialogami, bohaterami i puentami. Wątek miłosny Honzy i Klary również nie wydaje się być nachalny, choć niewątpliwie jest on jednym z ważniejszych. Dla odbiorcy filmu, ryzykiem, o którym na pewno trzeba wspomnieć, może być ochota na lampkę wina już nawet w trakcie seansu.